2024/2025
Dofinansowanie zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych
Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu
podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025
W ramach Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025 możliwe jest otrzymanie dofinansowania do zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych. Wyżej wymieniona pomoc jest udzielana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 maja 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025 (Dz. U. z 2023 r., poz. 1046), poniżej przedstawiamy informację dotyczącą realizacji programu w 2024 roku.
I. Uczniowie uprawnieni do otrzymania pomocy w ramach programu
Zgodnie z ww. rozporządzeniem pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych oraz materiałów ćwiczeniowych przysługuje uczniom:
- słabowidzącym,
- niesłyszącym,
- słabosłyszącym,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,
- z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
- z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–6,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–6 i 8
– posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 127 ust. 10 ustawy – Prawo oświatowe, albo orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 312 ust. 1 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego oraz materiałów ćwiczeniowych będzie udzielana uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszczającym w roku szkolnym 2024/2025 do:
- branżowej szkoły I stopnia,
- branżowej szkoły II stopnia,
- liceum ogólnokształcącego,
- technikum,
- szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy.
Pomoc w formie dofinansowania zakupu materiałów edukacyjnych do kształcenia zawodowego będzie udzielana uczniom posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego uczęszczającym w roku szkolnym 2024/2025 do:
- branżowej szkoły I stopnia,
- branżowej szkoły II stopnia,
- technikum.
W ramach programu nie ma możliwości dofinansowania podręczników do kształcenia zawodowego.
Podręczniki do kształcenia ogólnego – to podręczniki do zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w tym podręczniki do kształcenia specjalnego, dopuszczone do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
Zgodnie z art. 3 pkt 24 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty materiały edukacyjne to:
- materiał do kształcenia ogólnego, w tym dostosowany do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na danym etapie edukacyjnym,
- materiał do kształcenia zawodowego, w tym dostosowany do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów niepełnosprawnych, umożliwiający realizację programu nauczania zawodu
– mający postać papierową lub elektroniczną.
Zgodnie z art. 3 pkt 25 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty materiały ćwiczeniowe – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla uczniów, służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności.
II. Miejsce i termin składania wniosków
Wnioski (PDF, DOC) należy składać w szkole w terminie do 6 września 2024.
- Uczniowie technikum i branżowej szkoły I stopnia – składają wnioski do pani pedagog Doroty Wrony.
- Uczniowie szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy – składają wnioski do wychowawców klas.
III. Dokumenty potwierdzające, że uczeń kwalifikuje się do pomocy.
Posiadane przez ucznia orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego potwierdza, że osoba kwalifikuje się do uzyskania pomocy w ramach programu. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem nie ma konieczności załączenia kserokopii ww. dokumentu do wniosku.
IV. Wysokość pomocy w ramach programu
- Technikum – 445 zł
- Branżowa Szkoła I stopnia – 390 zł
- Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy – 225 zł
V. Sposób rozliczenia wydatków ponoszonych na zakup podręczników
Potwierdzeniem zakupu jest:
- faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia lub opiekunów (opiekuna) ucznia,
- lub rachunek, paragon wraz z oświadczeniem o zakupie podręczników/ materiałów,
- lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników, materiałów edukacyjnych lub materiałów ćwiczeniowych.
Lista podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w naszych szkołach jest umieszczona na stronie internetowej Zespołu w zakładce Uczniowie – Podręczniki, materiały edukacyjne, ćwiczeniowe.
jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–6,